Yarı(sı) Değerli Taşlar

Yarı değerli taşlar (ingilizcesi semi precious stones) denildiği zaman sektörden biri olmama rağmen, gerçekten de ne anlama geldiğini bilmeme rağmen konudan uzak kişilerde yanlış anlaşılma oluşabilir diye bende rahatsızlık uyandırır.

Yarı değerli taş nedir ki? Tam olarak değerlenememiş taş mı? Taşın bir yarısı değerli diğer yarısı değersiz anlamında mı? Değerli ama ucuz veya değersiz ama pahalı anlamında mı? Bazı yerlerde yakut, safir ve zümrütü yarı değerli taşlar grubuna, diğer renkli taşları ise değersiz renkli taşlar grubuna soktuklarını duyuyorum.

Sentetik ve imitasyon taşları bir yana bırakırsak (ki böyle taşlar da az da olsa mücevherlerde kullanılıyor), mücevher sektöründe kullanılan taşların (ister renkli ister elmas-pırlanta) hepsine doğal değerli taşlar demenin bence hiç bir sakıncası yok hatta doğru söylem bence bu. Herhangi bir pırlantanın fiyatı herhangi bir yakuttan, herhangi bir zümrütün herhangi bir topazdan pahalı veya ucuz olması onları yarı değerli yapmaz. Ayrıca çok nadir ve güzel bir yakutun yanında daha ucuz fiyatlı pırlantalar ile dizayn edilmiş bir yüzük için ne dememiz lazım? Bu yarı değerli taşlı yüzüktür ama yarısı değerli olan pırlantadır, mı? Madenlerden çıkan mücevher sektörüne kullanıma uygun bütün taşlar doğaldır ve en doğru söylem de doğal renkli taş/taşlardır.

[caption id="attachment_2692" align="aligncenter" width="300"]Pırlanta ve ametistli küpe Pırlanta ve ametistli küpe[/caption]

Yorumlar