Nefes Kesen Pembe Yıldız

Sotheby’s Cenevre ofisi 59,60 carat muhteşem pembe pırlantayı 13 Kasım’da satışa sundu. Satış rakamının 60 milyon$’ı aşacağı tahmin edilen pembe pırlanta satıştan önce vivid pembe rengi ile öne çıkıyordu ama şimdi 83,2 milyon$’a satılarak Sotheby’s Cenevre’de satılan en pahalı pırlanta olarak öne çıktı. ‘Pembe Yıldız’ olan pırlantanın ismini yeni sahibi New York’lu elmas tıraşçısı Isaac Wolf ‘Pembe Rüya’ olarak değiştirdi. Satıştan sonra ‘Pembe Rüya’ olarak ismi değiştirilen pembe pırlantanın berraklığı mükemmel. 59,60 carat ağırlığındaki eski adıyla ‘Pembe Yıldız’ 132,50 carat ağırlığındaki ham elmastan tıraşlanmış. Ham pembe elmas 1999 yılında De Beers tarafından bulunmuş ve ‘Steinmetz Diamond’ firması tarafından tıraşlanıp cilalanarak pırlanta haline tam olarak iki yıl içerisinde getirilmiş. Mükemmel kesimi elde edebilmek için 52 model üzerinde çalışılmış ve oval kesim pembe pırlanta 2003 yılında ilk olarak Monako’da piyasaya çıkarılmış. Pembe Pırlanta 2007 yılında satılarak ismi değiştirilmiş.

Avrupa ve Orta Doğu Bölgesi’nden sorumlu mücevher bölüm başkanı David Bennett, ‘Bu kadar mükemmel bir taşı inceleme fırsatına sahip biri olarak çok büyük bir ayrıcalık elde ettim ve hiçbir şüphe duymadan ‘Pembe Yıldız’ın muazzam önemli ve değerli olduğunu söyleyebilirim, bu pembe pırlanta tarihe dünyanın doğal hazinesi olarak geçeceğine inanıyorum.’, dedi. Gemological Institute of America (GIA) ‘Pembe Yıldız’ı ‘vivid pembe’ olarak derecelendirdi. Renkli pırlantalar derecelendirilirken iki unsura bakılır: renk-ton ve yoğunluk. Pırlanta renk olarak ne kadar yoğunsa o kadar değerli olur. GIA Enstitüleri renkli pırlantaların renklerini derecelendirmek için dokuz kategori kullanıyor. Bu kategorilerin en yükseği (değerlisi) Pembe Yıldızın sahip olduğu ‘fancy vivid’ dir.

2010 yılında Sotheby’s Cenevre’de açık artırmaya sunulan mücevhere verilen en büyük meblağ olarak kayıtlara geçen ‘Graff Pink’ 24,78 carat büyüklüğünde idi ve 46,2 milyon$’a satılmıştı. ‘Pembe Yıldız’ veya ‘Pembe Rüya’ boyut olarak ‘Graff Pink’ten iki kat daha büyük.

GIA’nin başkan yardımcısı Tom Moses, ‘Pembe pırlantanın doğada var oluşu çok nadirdir. Deneyimlerimizden cilalanmış pırlanta haline getirilmiş 10 carattan büyük pembe pırlantanın hele ki vivid pembe oluşu daha da nadirdir. 50 yıllık deneyimli GIA olarak fancy vivid pembe olarak derecelendirilen en büyük pembe pırlanta olduğu kesindir’, dedi.

Satışa sunulmadan evvel ‘Pembe Yıldız’ Hong Kong, New York, Londra, Zürih’te sergilendi. En son olarak satıldığı yerde Cenevre’de sergilendi.

Pembe Yıldız (Pembe Rüya) o kadar değerli ki şimdiye kadar iki müzede sergilenmiş. 2003 yılında Washington’da Smithsonian Enstitüsü Doğal Tarih Müzesi’nde ve 2005’de Londra’da Doğal Tarih Müzesi’nde.

Açık artırmanın %92’i satılarak toplam 200 milyon$ gelir elde edildi. Bu da mücevher satışları arasında bir dünya rekoru. Bundan evvelki rekor Elizabeth Taylor’un koleksiyonun satıldığı Christie’s Müzayedesi (137,2 milyon$) idi.

Pembe Pırlanta

Açık artırmada satışa sunulan muhteşem mücevherden biri de Pırlanta Broş. 1971 yılı Van Cleef & Arpels üretimi ‘Walska Briolet Pırlanta Broş’. 96,62 carat, fancy vivid sarı renk dereceli ‘Walska Briolet Pırlanta’ için tasarlanan broş. Tarihi anlamı olan pırlanta 8 milyon$’a satılmıştı. İsmini, sahibi olduğu opera sanatçısı ve mücevher meraklısı Ganna Walska’dan aldı. Pırlanta GIA tarafından vivid sarı renkte ve VS2 berraklıkta derecelendirildi. David Bennett, broşun, mükemmel bir mücevherin mükemmel bir değerli taşın güzelliği göstermenin en güzel aracı olduğunu söylüyor. Eski bir kesim olan briolet kesim (Fasetleri üçgen olan damla kesim) antika sarı pırlanta 42 yıl sonra piyasaya mükemmel bir broşla çıkıyor, dedi. 1971 yılında Van Cleef & Arpels, Sotheby’s New York Walska’nın mücevher koleksiyonu açık artırmasında satın alıyor. Antik Sarı Pırlanta, Cennet Kuşu Broşuna sarı altınla dönüşüyor. Sarı ve beyaz pırlantalar, zümrüt ve safirlerle süsleniyor. 96,62 carat pırlanta kuşun gagasından sallanıyor. İstenirse çıkarılıp kolye ucu olarak kullanılabilir. Kuşun kanatları da küpe olarak kullanılabilir. Kanatsız broş sadece kuyruğu ile de broş olarak kullanılmakta. Walska Broş, 2011 yılında New York’ta Doğal Tasarım Müzesinde ve 2012 yılında Paris’te ‘The Art of High Jewelry’ (Kuyumculuk Sanatı) sergisinde sergilendi. Bu muhteşem broş 10,6 milyon$’a satıldı.

Walska, 1887 yılında Polonya’da doğdu. Opera sanatçısı oldu. 6 kere evlenen Walska hayatı boyunca yüksek dereceli mücevher ve değerli taşlar alarak koleksiyon oluşturdu. 1971 yılında koleksiyonunu, Santa Barbara’da muhteşem bahçeli evini alabilmek için satışa sundu. Kendisi bu evinde 40 yıl yaşadı ve 1984 yılında öldü.

Sarı Pırlanta Broş

Her biri 23,77 carat ve 23,78 carat ağırlığında olan D-renk tektaş pırlanta küpeler 9,2 milyon$’a satıldı. Renksiz satılan pırlantalar arasında dünya rekoru kırıldı.

Tektaş Küpe

Her biri 20,88 carat ve 26,66 carat ağırlığında safirin yıldız şekli verilmiş pırlantalardan sarkılarak elde edilmiş küpe 8,4 milyon$’a satıldı.

Safir Küpe

Yorumlar