Mücevher Bilgisi

Mücevher Bakımı

Pırlantalı Mücevher Bakımı: (Mücevherde sadece pırlanta taşlar varsa) - Ilık suda, sıvı bir deterjanla pırlantalı mücevherlerinizi yumuşak bir diş fırçasıyla evde temizleyebilirsiniz. - Bir kabın 1/6'üne amonyak, 5/6'ünü suyla doldurup pırlantalı ..

Devamı

Elmas Genel Özellikleri

ELMAS GENEL ÖZELLİKLERİ Elmas ile pırlanta aynı ham maddedir. Toprak altından çıkan madene ham elmas (veya elmas) denir.  Ham elmas işlendikten ve mücevher için özel “pırlanta kesimleri” ile traşlandıktan sonra pırlanta adını alır. Ayrıca top..

Devamı

Elmas Madenciliği ve İşlenmesi

Elmas Madenciliği ve İşlenmesi 18.Yüzyıla kadar Hindistan dünyanın tek ham elmas kaynağıydı. 19. Yüzyılın ikinci yarısında, ilk ham elmas Afrika'da bulundu. Şu anda başlıca elmas üreticisi ülkeler arasında Avusturalya, Zaire, Rusya, Botswana, Güney Afrika s..

Devamı

İhtilaflı Bölge Elmasları

İHTİLAFLI BÖLGE ELMASLARI 1990'ların sonunda dünya, Afrika'daki bazı isyancı hareketlerin, meşru ve uluslararası bazda tanınmış hükümetlere karşı giriştikleri çatışmaları finanse etmek için birçok yolun yanı sıra yasa dışı elmas ticareti yaptıkları..

Devamı

Pırlantanın 4C Özelliği

PIRLANTANIN 4C ÖZELLİĞİ Pırlantanın fiyatlanması 4C özelliklerinin hepsinin bir arada yorumlanması ile belirlenir. Hiçbir C özelliği diğerininden daha önemli değildir. Burada önemli olan pırlanta satın alacak veya kullanacak kişinin hangi C özelliğini di..

Devamı

Altın

ALTIN   Altın kimyada Au sembolü ile gösterilen yumuşak, parlak sarı renkte metalik bir elementtir. Altının parlak sarı rengi, asitlere karşı dayanıklılığı, doğada serbest halde bulunabilmesi ve kolay işlenebilmesi gibi özellikleri, insanların ilk çağlardan beri ilg..

Devamı

Renkli Taşlar ve Özellikleri

Ametist (Amethyst) Ametist kelimesi Yunanca “amethystos” denen “sarhoş değil” kelimesinden gelir. Budistler taşın meditasyona yardımcı olduğunu düşünürler ve Tibet'de tespihle yapılan dualarda Ametist taşı kullanılır. Asil mor rengiyle yıllarca kral v..

Devamı

Mohs Göreceli Taş Sertlik Ölçeği

1824 yılında oluşturulan bu ölçek aşağıda adı geçen minerallerin birbirlerini çizebilmesi mantığına göre oluşturulmuştur. Listenin en başında olan, en sert mineral elmastır. Elmas 10 Yakut, Safir 9 Spinel 8 Topaz 8 Akuamarin 7,5 Zümrüt 7,5 Turmalin 7..

Devamı

İnci ve İnci Bakımı

İNCİ VE BAKIMI   İnci, istiridye cinsi bazı çift kabuklu su hayvanlarının içinde oluşan değerli bir taştır. İnci, kabukla epitelyum arasına yabancı bir maddenin (kum taneciği, herhangi bir ufak sert cisim) yerleşmesi sonucu oluşur. İçine yerleşen bu yabancı madd..

Devamı
[1]