Kansız Elmas

Blood Diamond (Kanlı Elmas) filmi ile çoğu kişide ihtilaflı bölge elmasları hakkında bir fikir oluştu. Film Afrika'da yasal olmayan yollarla çıkarılan elmaslardan elde edilen gelirle bölgedeki asi güçlerin etraflarındaki insanlara uyguladıkları zulümün altını çiziyordu. Genelde filmlerin ortak özelliklerinden biri olan, konuya ufacık bir pencereden bakılıp genelleme yoluna gidilmesi Blood Diamond filminde de fazlasıyla vardı. Konuya uzak veya elmas madenciliğini merak etmeyen çoğu kişi konunun bu şekilde olduğuna inandılar.

Dünyada elmas endüstrisi sanayi ve mücevher diye ikiye ayrılır ve yeraltından çıkan elmasların ortalama %50'si sanayi ve ağır sanayiye diğer kalan %50'si ise mücevher sektörüne gider. Afrika'da bazı ülkelerin ekonomik temeli neredeyse tek geçim kaynakları olan elmas madenciliğidir. Bazı Afrika ülkelerinde Elmas Bakanlığı olup dünya genelinde ortalama 10 milyon kişi elmas sektöründen geçimini sağlamaktadır. Bu bilgilerin yanında maalesef filmde de belirtildiği üzere Afrika'nın bazı yerlerinde yasa dışı güçler, yasa dışı şekilde elmas ticareti yapıp kötü emelleri için kaynak sağlamaktadırlar. Ancak bu yasa dışı elmas çıkratma oranı Kimberley Süreci ile dünyadaki dolaşan elmasların %1'inden de azına tekabül etmektedir. Kimberley Süreci, yer altından çıkan ham elmasların dünya ticaretinde Kimberley Sertifikası'yla dolaşmasıyla dünya ticaretine konu olan elmasların kanuni yollarla çıkartıldığı anlamına gelmektedir. Birçok Birleşmiş Milletler üye ülkeleri gibi Türkiye'de Kimberley Anlaşması'nı imzalamıştır.

Sonuç olarak milyarca dolarlık dünyadaki elmas sektörü içinde çok ufak bir azınlığın kanunsuz işler yaptığından dolayı, bu sektörde çalışan milyonlarca insanı kısmen suçlu gibi göstermek bana adaletsiz geliyor. Ayrıca bence birçok farklı sektörde de ufak oralarda da olsa ters ve kanunsuz işler oluyordur ama bunlar bütünde devede kulak kaldığından çoğu kimsenin dikkatini çekmiyordur.

Bazen insanlara belirli bir konunun neresini ve hangi açıdan gösterdiğiniz çok önem taşır. Galiba bu da biraz Hollywood'un gücü olsa gerek...

[caption id="attachment_2895" align="aligncenter" width="291"]Mercan Ziya Göral Sarı ve Beyaz Pırlantalı Kolye Mercan Ziya Göral Sarı ve Beyaz Pırlantalı Kolye[/caption]

Yorumlar