Italyan Hazineleri

Papa ve Napoli krallarının sahip olduğu hazineler İtalya’da sergileniyor. Roma’da sergilenmeye başlayan hazine büyük ses getirdi. Sergi organizasyon başkanı Emmanuele Emanuele, serginin hem tarihsel hem de sanatsal olarak İngiliz Kraliyet Ailesinin veya Rus İmparatorluk hazinelerinden daha değerli olduğunu iddia etti. İlk defa İtalya’nın güney kentinde sergilenen ‘Napoli Hazineleri’ nin en önemli iki parçası pırlanta, yakut ve zümrütlerden oluşan piskoposluk tacı ve 1679 yılında üretilen değerli taşlardan yapılan hacın bulunduğu kolye. Sergide altın kadehler, gümüş heykelcikler bulunmakta Heykeller Napoli Azizlerinden Aziz Januarius döneminden kalma. Hazine bugünlere gelene kadar savaşlardan yağmacılıktan 1526 yılında kilise tarafından kurulan bir heyet tarafından korunabilmiş.

Hazinenin içerisinde Napolyon tarafından hediye edilen pırlantalı ve zümrütlü haç bulunuyor. Avusturya Kralı II. Vittorio Emanuele ve Avusturya Kraliçesi Maria Carolina’nın hediye ettiği haçlar, yüzükler ve broşlar hazinede yer alıyor. Hazinenin en önemli parçası göz kamaştırıcı piskoposluk tacı olarak öne çıkıyor. Piskoposluk tacının üzerinde 3326 adet pırlanta, 164 adet yakut ve 198 adet zümrüt bulunuyor. 1713 yılında yapılan bir resmi geçit töreninde kullanılmak üzere hazırlanmış piskoposluk tacı kuyumcu Matteo Treglia tarafından tasarlanmış. Sergi San Gennaro Müzesinde 16 Şubat 2014 tarihine kadar devam edecek.

İtalyan Hazineleri 4   İtalyan Hazineleri 1   İtalyan Hazineleri 2 İtalyan Hazineleri 3 İtalyan Hazineleri 5 İtalyan Hazineleri 6 İtalyan Hazineleri 7 İtalyan Hazineleri 8  

Yorumlar