Düğünsel Pırlantalar

Geçenlerde bir arkadaş grubu sohbeti sırasında, bir kadın arkadaşım düğünlerde gelinlerin neden pahalı gerdanlıklar veya gösterişli mücevherler takıp bunlara bu kadar para verilmesini anlamadığını söyledi. Bana bu fikiri birçok sebepten ötürü doğru gelmedi.

Mücevher lüks tüketimdir ve lüks tüketim ürünleri arasında en dayanıklı, çok uzun süre kullanılabilirler grubundadır. Düğün gibi özel gün veya gecelerde kıyafeti tamamlayıcı bir özelliği de vardır ve bu tamamlayıcı özelliği kıyafetin bütününe ekstra güzellik ve farklılık katar. Ayrıca çok uzun süre dayanıklılığından dolayı mücevherlere birçok kişi manevi anlamlar da yüklerler.

Ben arkadaşımla aynı fikirde olmadığımı ve düşüncelerimi söyledikten sonra kendisine birçok lüks moda evi veya özel dikim gelinliklerin fiyatları bazı düğünlerde takılan takılardan bile pahalı olduğunu ama o gelinliklerin sadece bir defa giyildiğini söyledim ve mücevherlerin defalarca, uzun süre takılabilir olduğunu söyledikten sonra kısa bir sessizlik oldu ve başka bir konuya geçtik.

Ben bir iş, konu, gece...vs için ne yapılması gerekiyorsa (tabi kişilerin bütçeleri dahilinde) hak edildiği şekilde yapılması gerektiğini düşünüyorum. Tabi ki gelin o özel evlilik gecesinde mümkün olan en güzel gelinliğini giyecek ama gelinliği mücevhersiz hiçbir şekilde düşünemiyorum.

[caption id="attachment_2833" align="aligncenter" width="277"]Mercan Ziya Göral - Elmas Kolye Mercan Ziya Göral - Elmas Kolye[/caption]

Yorumlar