Blog

Kansız Elmas

Blood Diamond (Kanlı Elmas) filmi ile çoğu kişide ihtilaflı bölge elmasları hakkında bir fikir oluştu. Film Afrika'da yasal olmayan yollarla çıkarılan elmaslardan elde edilen gelirle bölgedeki asi güçlerin etraflarındaki insanlara uyguladıkları zulümün altını çiziyordu. Genelde filmlerin ortak özell..

Devamı

Dünyanın En Pahalı Kalemi

Her ne kadar kullanımı azalsa da kalemin bir gücü ve prestij göstergesi vardır. Yazılar artık daha çok bilgisayar ekranında yazılsa da kalem ile yazmanın tadı bir başka gelir bana, hele güzel bir kalemle…Ayrıca kalem, her zaman için güzel bir hediyedir diye düşünürüm. Lüks tüketim piyasasında da ..

Devamı

Bonhams Açık Artırması

2014 yılının mücevher açık artırmaları başladı. 12 Şubat 2014 yılında Londra'da Bonhams  Müzayede Evi'nde mücevher açık artıması yapıldı. Açık artırmada öne çıkan bazı mücevherler aşağıda sıralanmıştır. 3,14 carat ağırlığında, yastık kesim F color tektaş yüzük 31.410$'a satıldı.   ..

Devamı

Grammy Ödülleri

26 Ocak Pazar günü 56. Grammy Ödülleri sahiplerini buldu. Müzik sektörünün Oscar ödülü sayılabilecek Grammy Show Los Angeles'de yapıldı. Geçen senelere nazaran, ünlülerin tercih ettikleri mücevher takılar daha sönük gibiydi. Altın ve renkli taşlı mücevherler ağırlıkta idi. Seçilen gece kıyafetleri ç..

Devamı

Gem Diamonds Yıla İyi Başladı

Güney Afrika'daki Lesotho Krallığı sınırları içerisinde yer alan Letseng Elmas Madeni'nde 162,06 carat ve 161,74 carat ağırlığında 2 adet beyaz ham elmas bulundu. Elmasların ikisi de Ocak ayının sonunda ve hasar görmemiş bir şekilde bulundu. Elmasların az hasar görmesi daha büyük pırlantaya çevrileb..

Devamı

Mücevher Alırken Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli Şey...

Güvendir. Bu kadar basit ve zor aslında. Bazı yerlerde bu konuyla ilgili yazılarda güven konusunun yeteri kadar altının çizilmediği veya son sıralara konulduğu dikkatimi çekiyor. Pırlanta ve renkli taş özellikleri, işçilik kalitesi, sertifika...vs gibi konular tartışmasız çok önemli ama bence ilk sı..

Devamı

Dünyanın En Pahalı Sabunu

Lübnanlı bir aile, Katar'ın 'first lady'sine hediye edilmek üzere el yapımı bir sabun üretti. Üretici kişi ile yapılan röportajdan bu tür sabunları üretmeye devam edecekleri anlaşılıyor. El yapımı sabunlarının özelliği ise içinde altın ve pırlanta tozunun bulunması. Üretilen sabunun içinde güzel kok..

Devamı

Salatadan Çıkan Pırlanta Alyans

Amerika Birleşik Devletleri'nin Louisiana eyaletinin sekizinci büyük şehri Monroe'dan farklı bir haber var. Monroe polis memuru öğlen yemeği için girdiği restoranda salata büfesinde pırlanta alyans yüzük buluyor. Chris Bates isimi polis memuru salata barından salatasını yaparken domates maşasına pır..

Devamı

Zimbabwe'de Elmas Bölgesi Bulundu

Güney Afrika'da bulunan Zimbabwe'de araştırma yapılan mevcut elmas bölgesi haricinde, Swaziland'ın yüzölçümü büyüklüğünde, yani yaklaşık 17.000 km2, bir elmas bölgesi bulunmuş. Alüvyonlu elmas kaynaklarının tükenmeye yakın olduğu için elmas araştırma ve bulma işlemlerinin çok zorlanıldığı bu dönemde..

Devamı

Düğünsel Pırlantalar

Geçenlerde bir arkadaş grubu sohbeti sırasında, bir kadın arkadaşım düğünlerde gelinlerin neden pahalı gerdanlıklar veya gösterişli mücevherler takıp bunlara bu kadar para verilmesini anlamadığını söyledi. Bana bu fikiri birçok sebepten ötürü doğru gelmedi. Mücevher lüks tüketimdir ve lüks tüketim ..

Devamı